Spread the love

This write-up aim at examining Goodluck Jonathan Cabinet. On Tuesday February 9, 2010 the National Assembly empowered the then Vice President Goodluck Ebele Jonathan to serve as the Acting President. This was done to resolve the constitutional breach by the then ailing President Umar Musa Yar’Adua. Umar Musa Yar’Adua failed to send or transmit a letter to the National Assembly. He failed to hand over to his Vice President Goodluck Jonathan in line with section 145 of the constitution of the Federal Republic of Nigeria since November 23, 2009.

Section 145 of the constitution of the Federal Republic of Nigeria reads:

Whenever the president transmits to the President of the Senate and the Speaker of the House of Representatives a written declaration that he is proceeding on vacation or that he is otherwise unable to discharge the functions of his office, until he transmits to them a written declaration to the contrary such functions shall be discharged by the Vice – President as Acting President.

Be that as it may, when matters become expedient, protocols are set aside. For us a nation to be able to provide a political solution to our immediate constitutional quagmire without recourse to external assistance mean we are on the track because democracy develop and thrive in the face of unforseen challenges, thereby keeping antidemocratic forces at Bay. The term “Doctrine of Necessity” which means that which otherwise not lawful is made lawful by necessity. It was first applied in Pakistan on October 24, 1954; Grenada in 1985 and Nigeria February 9, 2010. According to David Mark the then President of the Senate. The constitution never envisages a violation that will create a leadership vacum like we have found ourselves since November 23, 2009.

After the Vice President Goodluck Jonathan was empowered to serve as the Acting President, the next thing was to dissolve the existing cabinet and reconstitute his own cabinet. On April 6, 2010, Goodluck Jonathan cabinet was formed. Umaru Musa Yar’Adua died on May 5, 2010. Goodluck Jonathan was sworn in as the President the next day. He appointed the then Kaduna State Governor as his Vice President.

GOODLUCK JONATHAN CABINET MEMBERS

PRESIDENT

Goodluck Jonathan Cabinet

Goodluck Ebele Jonathan 

 

VICE PRESIDENT

Namadi Sambo 

SECRETARY TO THE GOVERNMENT OF THE FEDERATION (SGF):

Mahmud Yayale Ahmed

DEFENCE:

Adetokunbo Kayode, SAN

Murtala Shehu Yar’Adua (State)

AGRICULTURE:

Professor Sheikh Ahmed Abdullahi

EDUCATION:

Professor (Mrs.) Ruquayyah A. Rufai

Kenneth Gbagi (State)

CULTURE AND TOURISM

Abubakar Sadiq A. Muhammed

COMMERCE AND INDUSTRY

Jubril Martins-Kuye

Josephine Tapgun (State)

WOMEN AFFAIRS AND SOCIAL DEVELOPMENT:

Mrs. Josephine Anenih

WATER RESOURCES:

Dr. Obadiah Ando

FOREIGN AFFAIRS:

Henry Odein Ajumogbobia

Dr. Aliyu Idi Hong (State)

HEALTH:

Onyebuchi Chukwu

YOUTH DEVELOPMENT:

Olasunkanki Akinlabi

WORKS:

Mohammed Sanusi Daggash 

AVIATION:

Fidelia N. Akuabata

ENVIRONMENT:

John O. Odey

FEDERAL CAPITAL TERRITORY (FCT):

Bala Muhammed 

NATIONAL SPORTS COMMISSION:

Ibrahim Isa Bio 

NATIONAL PLANNING COMMISSION:

Shamsudeen Musa Sada

FINANCE:

Olusegun O. Aganga

LANDS AND URBAN DEVELOPMENT:

Nduese Essien 

POWER:

President Goodluck Ebele Jonathan

TRANSPORT:

Yusuf Suleiman

INFORMATION AND COMMUNICATION:

Dora Akunyili

Labaran Maku (State)

Maku became the substantive minister from Dec. 2010 – 2011.

INTERIOR:

Navy Capt. Emmanuel Iheanancho

NIGER DELTA:

Stephen Oru

PETROLEUM:

Mrs. Diezani Allison-Madueke

POLICE AFFAIRS:

Adamu Waziru

SCIENCE AND TECHNOLOGY:

Muhammed K. Abubakar

SPECIAL DUTIES:

Navy Captain Omoniyi Caleb Olubolade 

JUSTICE:

Mohammed Bello Adoke, SAN

LABOUR AND PRODUCTIVITY:

Chukwuemeka Wogu

 

PRESIDENT GOODLUCK JONATHAN CABINET FROM 2011 – 2015

Exactly six weeks after President Goodluck Jonathan took oath of office. President Goodluck Jonathan Cabinet was reshuffled by him. According to Mr. President, his cabinet will consist of 42 persons that will be in place in two weeks time. A statement from the office of the Secretary to the Government of the Federation (SGF), Mr. Pius Ayim Pius, also announced changes in the cabinet as approved by the Mr. President.

Goodluck Jonathan Cabinet

PRESIDENT:

President Goodluck Ebele Jonathan

Vice President:

Namadi Sambo

Secretary General To The Government of The Federation (SGF):

Ayim Pius Ayim 

On July 2011, after the commencement of another term in office, President Goodluck Ebele Jonathan appointed the following persons as his members of cabinet:

CORDINATING MINISTER FOR THE ECONOMY (FINANCE):

Ngozi Okonjo Iweala

Yerima Lawal Ngama (State)

AVIATION:

Stella Odua-Ogiemwonyi

(July 2011 – Feb. 2014)

Samuel OrtomSupervising Minister

(Feb. 2014 – Aug. 2015)

Osita Chidoka

(Feb. 2014 – May 2015)

WORKS:

Mike Onolememe

Ambassador Bashir Yuguda (State)

DEFENCE:

Dr. Bello Haliru Muhammed

(July 2011 – June 2012)

Lt. Gen. Aliyu Muhammed Gusau (rtd.)

(Mar. 2014 – Mar. 2015)

Erelu Olusola Obada (State)

She became substantive Minister of Defence on July 2012 – September 2013.

Musiliu Olatunde Ibanokoro (State) 

(2014 – Oct. 2014)

TRANSPORT:

Idris A. Umar 

FEDERAL CAPITAL TERRITORY (FCT):

Bala A. Muhammed 

Mrs. Olajumoke Akinjide (State)

FOREIGN AFFAIRS:

Ambassador Olugbenga Ashiru

(2011 – 2013)

Professor (Mrs.) Viola Onwuliri – Supervising Minister

(2012 – 2014)

Aminu Bashir Wali

(2014 – 2015)

Professor Viola Onwuliri

(2011 – 2013)

INDUSTRY, TRADE AND INVESTMENT:

Olusegun Olutoyin Aganga

Samuel Ioraer Ortom (State)

INFORMATION:

Labaran Maku 

(2011 – Jan. 2015)

Patricia Naomi Akwashiki (State)

(Mar. 2015 – May 2015)

COMMUNICATION TECHNOLOGY:

Omobola Olubusola Johnson

LABOUR AND PRODUCTIVITY:

Chukwuemeka Wogu

(2011 – 2014)

Alhaji Tanimu Turaki

(2014 – 2015)

Joel Danlami Ikenya

(2015)

WOMEN AFFAIRS AND SOCIAL DEVELOPMENT:

Hajia Zainab Maina

LAND AND URBAN DEVELOPMENT:

Ms. Amal Iyingiala Pepple

(2011 – 2013)

ENVIRONMENT:

Hadiza Mustapha

(2011 – 2013)

SCIENCE AND TECHNOLOGY:

Professor Ita Okon Bassey Ewa

PETROLEUM:

Mrs. Diezani Allison-Madueke

INTERIOR:

Abba Patrick Moro

NIGER DELTA AFFAIRS:

Elder Godsday Orubebe

(2011 – Feb. 2014)

Dr. Stephen Oruse Oru

(July 2014 – May 2015)

Darius Ishaku (State)

(2011 – 2014)

Hajia Zainab Ibrahim Kuchi (State)

POWER:

Professor Bart Nnaji

Professor Chinedu Nebo

Hajia Zainab Ibrahim Kuchi (State)

(2012 – 2013)

AGRICULTURE:

Adewumi Adesina

Bukar Tijani (AND NATURAL RESOURCES)

(July 2011 – Sept. 2013)

HEALTH:

Onyebuchi Chukwu

Dr. Muhammed Ali Pate (State)

(2011 – 2013)

Dr. Khaliru Alhassan (State)

WATER RESOURCES:

Sarah Reng Ochepe

POLICE AFFAIRS:

Navy Captain (rtd.) Caleb Olubolade

NATIONAL PLANNING:

Shamsudeen Usman

(2011 – Sept. 2013)

Ambassador Bashir Yuguda (Supervising Minister)

JUSTICE:

Muhammed Bello Adoke, SAN

MINES AND STEEL DEVELOPMENT:

Muhammed Musa Sada

SPORTS:

Yusuf Suleiman

(July 2011 – Dec. 2011)

YOUTH DEVELOPMENT:

Mallam Bolaji Abdullahi

Federal Ministry of Sports was later merged with Ministry of Youth  Development, headed by Mallam Bolaji Abdullahi.

EDUCATION:

Professor (Mrs.) Ruquyyatu A. Rufai

(July 2011 – Sept. 2013)

Professor Viola Onwuliri

(Oct. 2014 – May 2015)

Nyesom Wike (State)

(July 2011 – Oct. 2014)

Mallam Ibrahim Shekarau 

(July 2014 – May 2015)

On October 15, 2014 seven ministers resigned from Goodluck Jonathan cabinet to contest for gubernatorial elections in their various state. The ministers that resigned from Goodluck Jonathan Cabinet are:

1. Darius Ishaku  – Minister for Niger Delta Affairs (State)

2. Mr. Labaran Maku – Minister for Information.

3. Professor Chukwu Onyebuchi – Minister for Health.

4. Samuel Ortom – Minister for Industry, Trade and Investment (state).

5. Barrister Nyesom Woke – Minister for Education (state) and

6. Chief Emeka Wogu – Minister for Labour and Productivity.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *